Egy kis Kína

Szabó Béla fotóművész előadása a megyei könyvtárban

Január 27-én Szabó Béla fotóművész tartott csodálatos képekkel illusztrált, élménybeszámoló jellegű előadást Kínáról a megyei könyvtárban. Bár a vendég érdeklődése korábban inkább Skandinávia, valamint Európa más tájaira irányult, egy véletlen folytán eljuthatott a nagy fal országába, amelyet egy cseppet sem bánt meg.

A Kisfaludy Károly Könyvtár második emeleti rendezvénytermében hatalmas érdeklődés mellett Csobay Dániel beszélgetett a vendéggel, akinek a véleménye szerint Kínában járva az ember sok mindent újragondol: elsősorban az európai szemlélet tükrében. Kína a világ negyedik legnagyobb országa, a maga egymilliárd-háromszázötvenmilliós lakosságával pedig a legnépesebb. Szabó Béla fotóművész egy olyan tartományába látogatott, amely turisztikailag nem frekventált hely, európai ritkán vetődik csak arra.

Egy rendkívül dinamikusan fejlődő térségről van szó. Az elmúlt évtizedekben rohamosan növekedett a városban élők száma, látványosak a gyarapodásaik – egy másfél milliós település gyakorlatilag „kisvárosszámba” megy az országban. Többek között emiatt is jellemző Kínára a szakadatlan építkezés, gyakoriak a húsz-harminc emelet magas toronyházak, a városokban széles, többsávos sugárutakon zajlik a forgalom. Az új, modern Kína azonban nem hanyagolja el a történelmi múltba visszanyúló hagyományait sem, ilyenek például a 11-12. században létesített földházak nagy ablakaikkal és méreteikkel, ahol egy-egy ház valószínűleg klánok lakóhelye lehetett.

A kínaiak udvariasak, az előadónak érdekes tapasztalati voltak ezzel kapcsolatban: egy alkalommal – feltehetően – egyenesen kínainak vagy mongolnak nézték, egy öreg néni pedig testalkata miatt azt hitte, hogy egy Buddhával találkozott. A csodálatos, lenyűgöző pillanatokat megmutató fotók kíséretével megismerkedhettünk a kínaiak étkezési szokásaival, a teaivás szertartásával, valamint betekintést kaphattunk a holdújévbe, az előkészületek rituális takarítási szertartásaiba is.

Szabó Bélára roppant kedvező benyomást tett Kína. Ez a hatalmas ország mindinkább visszanyeri ókori rangját, mely később a középkorban megkopott, s a XV. században a birodalom bezárkózott. Jelenleg azonban földünk második legnagyobb gazdaságának számít, amely egyre erőteljesebben nyit a külvilág: Európa és Amerika felé.

Csiszár Antal
Fotók: Molnár György, a GYAK és a Győri Fotóklub Egyesület tagja

2017.01.30