Tüskésdisznó, szivárványvánkos, betyárkodás

Mesekuckó a XVI. Győri Könyvszalonon

November 18-án, a XVI. Győri Könyvszalon első hivatalos napján már kora délelőtt várta kis vendégeit a Győri Nemzeti Színház aulájában a Mesekuckó. A Generációk Háza idén is kitett magáért, és csuda klassz előadókkal lepte meg a nézőket és a résztvevőket egészen vasárnap kora estéig. Az előadások, foglalkozások és zenés-mesés műsorok közötti szünetekben pedig kisebbek és nagyobbak is elfoglalhatták magukat a kézműves Játszóházban.

Pénteken reggel 10 órától Kassovitz László meseíró, népi rímfaragó előadásában hallgathattuk meg a két eb, Pamacs, a bolyhos kiskutyus és Burkus, az idősebb komondor meséjét. Megtudtuk, hogy egy átlagos kutyuli élete sem tejfel. Bármennyire is nagy közöttük a szeretet, gazdája néha elhanyagolhatja őt, ha épp mással támad kedve játszani. Sőt! Az is előfordulhat a kevésbé szerencsés kiskedvenccel, hogy már egyáltalán nem szeretnének vele többé törődni. Természetesen végül mindketten megtalálták a boldogságukat ugyanannak a gazdinak az oldalán.

11 órától Füzi Rozival játszhatták el a színjátszásra született kis dívák és művész urak Tüskés Disznó történetét. Az interaktív mesejáték közben szükség volt egy főszereplő sünikére, a Tüskés Disznóra és három kiskakasra, melyeket a sündisznó meglovagolhatott, hogy terelgethesse szülei disznóit. Kellett még kocsis is és természetesen három király, akik mind eltévedtek a hatalmas erdőben, és csak Tüskés Disznónak köszönhették, hogy kitaláltak a sűrűből. Természetesen nem maradt el a három királyleány, közülük csak az egyik nyerhette el a kis süni szerelmét, aki csodaszép királyfivá változott a mese végére. A beöltözős mesét és éneklést végig hatalmas izgalom és zsivaj kísérte, minden jelentkező páratlan alakítást nyújtott a szerepében.

Déltől ismét Kassovitz László kötötte le hallgatóságát. Meséjében a klasszikus őszi élőlény, a süni kivezette a gyermektelen szegény embert is az erdőből, aki hálából örökbe fogadta a kis teremtményt. A szegény ember után az eltévedt királyon is segített, aki egyik leányának kezét ajánlotta fel hálája jeléül. A sünike lószerszámmal felkantározott kakasháton lovagolt el választottjáért, és hatalmas ünnepséggel ünnepelték meg a menyegzőt.

14 órakor Kassovitz László a népmesék világába kalauzolta az aprótalpúak népes táborát. Megtanulhattuk tőle, hogy mik azok, amik rímelnek, mitől más egy népmese, mint egy Harry Potter könyv, és hogy mivel kezdődnek valójában a népmesék. A Magyar népmesék rímbe és ráncba szedve című műsoráról egy újabb remek történettel gyarapodva távozhattunk a népmesemondók mesterétől.

Szombaton reggel 11 órakor Tóthárpád Ferenc verses, zenés műsora nyűgözte le a kicsiket. A nézőknek is manókká kellett változnia, hogy manófülükkel meghallhassák a manók suttogását. Vezetésével járhattunk a Meseboltban, ahol mindenféle érdekes dolog várt ránk: törpék a fiókokban, kaszáspókok, vízilányok, lidércek az udvaron... Különösen izgalmas volt a papírszínház, mellyel megismerhettük Tücsök Prücsköt, aki megmentette a nagy özönvíztől az állatokat. A Szivárványból vánkost – az évszakokon át című műsorban együtt énekelhettünk a vonuló fellegekről, az évszakok váltakozásáról, dalunkkal kiszínezhettük a szivárványt. A cukorkaosztással és Tóthárpád Ferenc ajándék könyvecskéivel feldobott programot nagyon élvezte minden résztvevő, még a szülők is – főleg azok, akiknek szintén jutott a cukorkákból.

Kerekítő manó az idei Könyvszalonra is ellátogatott szombaton délben. Hét évvel ezelőtt Kerekítő címen egy népi mondókás könyvsorozat indult útjára, melyhez országszerte baba-mama foglalkozások kapcsolódnak azóta is. Egyre több gyermekhez jutnak el, most már az óvodás korosztályt is megcélozzák könyveikkel és játékokkal. Napjainkban hatalmas érdeklődés övezi, nagy sikerű foglalkozásokat tartanak, valamint módszertani tanfolyamokat is. A Mondókás könyvcsalád immár 14 tagra bővült a Móra Kiadó jóvoltából.

Kállai Nagy Krisztina színes, kedves illusztrációival jelent meg a legújabb könyv: Kerekítő manó és az évszakok – mesék óvodásoknak. A szerzők J. Kovács Judit és Acsai Roland, Zelk Zoltán- és Radnóti-díjas író. Judit drámapedagógus, háromgyermekes édesanya és Kerekítő manó egyik anyukája is, akinek vezetésével nagyon hangulatos, zenés-bábos játékban lehetett része a kisgyermekeknek. A program elsősorban az óvodás korosztályt vonzotta, a kötetből a téli mesét láthatták az érdeklődő gyermekek és szüleik. A kicsik nagy érdeklődéssel figyeltek, és boldogan kapcsolódtak be a közös játékba, éneklésbe. Különböző hangszerek is szerepet kaptak: furulya, sámándob, nádi duda és odúsíp, amely a gerle hangját utánozta. Legjobban az „angyali hangsor” tetszett, amely egy jégcsaporgonához hasonlít, és a gyerekek is megszólaltathatták csilingelő hangját. Az érdeklődők a kerekito.hu honlapján megtalálhatják, hol tartanak hasonló programokat, melyek közül mindenképpen említést érdemel Győrben Töreky Zsuzsi vezetésével a megyei könyvtár klubjában rendszeresen tartott foglalkozás.

16 órától M. Kácsor Zoltán mutatta be új könyvét, a Garázs bagázs következő szereplőjével a főszerepben, a Szemétkedő Szemétszedővel. Nagy segítségére volt a lelkes közönség összes tagja, akik mind jeleskedtek a könyvsorozat első öt szereplőjének felismerésében. A barátságos, családias hangulatú könyves felolvasás lekötötte a hallgatóság teljes figyelmét, miközben meghallgathatták Ármányos Bobcat, Taknyos Traktor, Henger Henrik és barátaik, a többi munkagép történetét a szerző előadásában.

17 órától Frankó Kata varázsolt el bennünket kedves játékaival, Varázsdoboz című műsorában mindenki talált kedvére valót. Kiderült, hogy ki milyen szín, milyen fagylaltíz, milyen állat vagy játék lenne, ha választhatna. Szomorogtunk egy sort Ármin, a bús csiga meséjén, aki nem látta magát sem olyan szépnek, sem olyan okosnak vagy gyorsnak, mint a többi erdei lakót, de barátja, a szitakötő hamar felvidította biztatásával. A mese után átélhettük mi is, milyen csigának lenni, lekuporodva, kicsikére összehúzódva, amit további szerepjátékok követtek, és különböző mesterségeket találtunk ki. A résztvevők nagyon élvezték az ugrálós, négykézláb mászkálós, fogócskázós, osonós vagy éppen mozdulatlan játékokat.

Vasárnap reggel 10 órától Hohol Ancsa Terka meséivel ismerkedhettek a gyermekek egy interaktív bábos játéknak köszönhetően. Németh Luca előadásának sikerült megmozgatnia a kicsiket, akik lelkesen követték nyomon a négyéves Terka történeteit. A cserfes kislánynak mindenről önálló véleménye van, szüntelenül kérdez, és más szemmel nézi a világot, mint a felnőttek. Előfordult már, hogy unatkoztatok? – kérdezte a mesélő a gyerekeket. Hát bizony Terkával is megesik, de szerencsére gyorsan feltalálja magát. Hopp, már készít is magának egy kis barátot, Gyurmukit, akivel rögtön kalandra indulnak a járművektől nyüzsgő városba... A meseelőadás után az ifjú résztvevők elkészíthették saját Terka bábjukat, hogy otthon is életre kelthessék a kedves történeteket.

Hohol Ancsa az ELTE-TFK angol-magyar szakos hallgatójaként még nem sejtette, hogy egyszer mesekönyvírásra adja a fejét. Kisfia, Pepi egy kicsit olyan, mint Gyurmuki: rajong mindenért, aminek kerekei vannak és közlekedik. Szíve szerint felülne minden elhaladó buszra és villamosra, a troliról nem is beszélve. Boris Juli mivel már kislányként tetemes mennyiségű papírt rajzolt tele mindenféle figurákkal, az Iparművészeti Egyetem felé vette az irányt, ahol animáció szakon szerzett diplomát. Kisfia, Pisti nagy rajongója Gyurmukinak, bármeddig elhallgatná, ahogy a kis gyurmaemberke újabb és újabb kalamajkába keveredik.

Töreky Zsuzsi délben kezdődő foglalkozása zajos sikert aratott, szinte lépni sem lehetett a megtelt kicsiny teremben. Kerekítő manócskát először megtornáztattuk, hogy jó formában legyen, aztán ebédet főzettünk vele, amit jól megkavartattunk jobbra is, balra is, amikor pedig már tele volt a pocak, együtt sütöttünk süteményt: voltunk a malomban, meggyúrtuk a tésztát, kinyújtottuk, jól megtöltöttük minden finomsággal. A precíz munkafolyamatokat vidám énekek, ismert mondókák és gitárzene kísérte.

13 órától Váray László és Valastyán Tamás zenés produkciója tapasztotta pöttöm hallgatóságát párnáikhoz. A Belvárosi Betyárok kedélyes nótái szívet melengetőek voltak, mint mindig. Fejforgató című albumukról több dalt is meghallgathattunk, mint a Jaj, az a picikét, a Jönnek-mennek az évszakokat, és a gyerekek egyik legnagyobb kedvencét, a közösen énekelt, rendkívül harsány Pereces dalt.

A hétvége folyamán három alkalommal is részt lehetett venni az Egy, két... című játékon, amely az Arrabona Diákszínpad három csoportvezetőjének irányításával, Bálint Betty-vel, Balla Richie-vel és Bársonyosi Dáviddal zajlott le. Az egy-egy órás programok általános iskolás csoportoknak kínáltak jó hangulatú foglalkozásokat, melyek drámajátékokra, szabályjátékokra és különböző karakter- és helyszínépítő játékokra épültek.

Az előadások, foglalkozások és zenés-mesés műsorok közötti szünetekben kisebbek és nagyobbak is elfoglalhatták magukat a kézműves Játszóházban. A vállalkozó kedvűek együtt készíthettek könyvjelzőket, szalagos leporellókat, katicás és békás amőba játékot, madárdíszt filcből, valamint spatulából ügyességi játékot, ami a „Jankó esete a paszullyal” történetén alapult.

Hajdú Szilvia, Szabados Éva, Sulyok Erika
Fotók: Zilahy Márta, Hajdú Szilvia

2016.11.22