Szigetköz Fotóműhely

Interjú Lakatos Krisztiánnal

December 2-án jubileumi kiállítás nyílik a Baross Gábor úti Látogatóközpontban a Szigetköz Fotóműhely képeiből, s ez egyben jótékonysági képvásár is lesz. Az esemény apropóján kérdeztük Lakatos Krisztiánt, a baráti társaság vezetőjét a nem túl régen alakult szervezetről és a szóban forgó eseményről.

Szigetköz Fotóműhely – mit jelent pontosan a nevetek? Hogy mindannyian a Szigetközben laktok? Hogy a Szigetköz a kedvenc fotótémátok? Hogy a Szigetköz szerelmesi vagytok? És Győr? Van azért győri kapcsolatok is?

Amikor összeültünk, és a nevünkön gondolkoztunk, hamar megszületett a jónak tűnő megoldás. Mindannyian győri, illetve Győr környéki fotósok vagyunk, és mivel Győr neve már összefonódott más fotósokkal - akár latin összefüggésben is -, nem akartuk ezt a szálat gyarapítani. Győrhöz legközelebb fellelhető fotós paradicsom a Szigetköz, aminek azt hiszem mindannyian nagy szerelmesei vagyunk, így ezt a tájegységet választottuk névadóul. Minden tevékenységünkkel a fotózást szeretnénk népszerűsíteni, sok-sok képet alkotni egy kis fotós műhelyként. Így adta magát csapatunk neve: Szigetköz Fotóműhely. Bár a csapat otthonaként Dunaszeget jelöltük meg, minden Győrhöz köt minket - próbálunk is jelen lenni a győri közéletben. Számos győri eseményen vettünk, és veszünk részt fotósként.  

Mikor alakult pontosan a társaság és milyen céllal? Tervezitek-e, hogy hivatalos egyesület lesztek? Regisztráltatok-e a MAFOSZ-nál (Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége)?

2014 őszén ültünk össze egy megbeszélésre. Tagjainkkal korábban is ismertük már egymást, kivel kollégák voltunk, kivel együtt fotóztunk addig is. Mindnyájunknak voltak fotós közösségben szerzett tapasztalatai, jobbak és rosszabbak, próbáltuk átbeszélni és hasznosítani ezeket. Az élet aztán úgy hozta, hogy azon elképzelések megvalósítására, amit mi szeretnénk elérni a fotózásban és a fotós közösségi életben, azon értékek képviseletére, amit mi fontosnak tartunk a fotográfiában, más megoldás nem maradt, össze kellett állnunk egy „hivatalos” csapattá. Fotós baráti társaságként alakultunk meg, és azon nyomban felvételt is kértünk a MAFOSZ –nál. Ezt a 2015 –ös közgyűlésen meg is kaptuk, így teljes MAFOSZ tagszervezetként tevékenykedhetünk. Nagyon jól működik ez a forma - viccesen írhatnám Bt, mint baráti társaság -, mert nincsenek kötelező kötöttségek, nem kell beszámolnunk, elszámolnunk, az adminisztrációval vesződnünk. A pályázati lehetőségek kihasználása érdekében - mivel jelenleg önköltséges formában működünk, magunk finanszírozzuk a kiadásokat - fontolgatjuk, hogy a jövőben egyesületi formában vagy esetleg alapítványként tevékenykedjünk.

Jelenleg hányan vagytok? Kik a tagjaitok? Mi a szakmai célotok, azaz mi célból hoztátok létre a Fotóműhelyt?

Csapatunk magját azon 13 ember alkotja akiknek képeit láthatjuk majd a kiállításon is: Galambos Lajos, Hegedüsné Varga Krisztina, Horváth Tímea, Ihász Lóránd, Kaszás Gyula, Kovács Róbert, Lakatos Krisztián, Murányi Péter, Nagy Ildikó, Orosz Sándor, Oszkó Ágnes, Rózsa Tamás és Száva István. Legfőbb célkitűzésünk a fotózás népszerűsítése, képeinken keresztül szeretnénk minél több ember figyelmét felhívni a körülöttünk, akár szűkebb környezetünkben található természeti értékekre és épített örökségeinkre. Megmutatni, hogy nem feltétlenül kell egzotikus tájakra utazni ahhoz, hogy csodás dolgokat lássanak, elég csak nyitott szemmel járni, akár lakóhelyük közelében is. Szeretnénk, ha az emberek fontosabbnak éreznék a természeti értékeink óvását, a környezetvédelmet, hogy sokáig gyönyörködhessünk még e szép tájban. Szeretnénk ha védelmeznék, óvnák azokat az értékeket, amit a mondás értelmében nem apáinktól örököltünk, hanem unokáinktól kaptunk kölcsön megőrzésre. Szeretnénk minden tagunknak egyformán lehetőséget biztosítani képei publikálására, de mindenféle kötöttség nélkül. Például ha van klubszintű pályázaton lehetőség arra, hogy tagjaink fejenként öt képpel nevezhetnek, akkor próbáljuk közösen kialakítani azt a kollekciót amelyben mindenki azonos esélyekkel, azonos képszámmal indulhat, segítve megtalálni azokat az alkotásokat amelyeket megmérethet, akár úgy is, hogy közösen kijavítjuk az esetleges hibákat. Célunk egymás ösztönzése, segítése a jobb képek elkészítésében.

Csak közös kiállításokban gondolkodtok, vagy egyénileg is állíthatnak ki a tagok? Egyáltalán: mennyire fontosak a kiállítások?

Nagyon fontosak a kiállítások. Bár a mai modern világban átrendeződtek a viszonyok, hisz - hála istennek - a közösségi oldalunkat nagyon sokan nézik, és sok esetben akár 15000 emberhez juttathatjuk el képeinket hetente, aminek látogatottságával egy kiállítás sem vetekedhet. Egyszerre láthatjuk a kommenteket, üzeneteket, de a személyes kontaktus mégiscsak más, amikor lehet beszélgetni a képek előtt. Fontosnak tartjuk, hogy minél gyakrabban tárjuk a közönség elé képeinket, hisz az ilyenkor kapott impulzusok vihetik előbbre a csapat szekerét, amiből egyénenként is profitálhatunk. Azt gondolom vétek lenne csak egy szűk körben egymásnak mutogatni a fotókat, hosszú távon abba belefásulnánk. Ezen kiállításokat ünnepi eseményként fogjuk fel.

Milyen sűrűn találkoztok és hol? Mit csináltok közösen ezeken az összejöveteleken? Ki szervezi a programokat, ha vannak?

Csapatunkban nincsenek kötöttségek ilyen téren sem. Az interneten tartjuk a kapcsolatot, van egy közös üzenő falunk, ezen szinte 24 órában online vagyunk, bárkinek bármilyen észrevétele, kérése, kérdése van, itt tudjuk jelezni, megbeszélni. Szervezünk fotózásokat, de ezek sem előre leírt menetrend alapján történnek, akkor megyünk amikor megfelelő körülmények vannak, illetve ha van olyan esemény, ami fotózásra érdemes. Ha bárkinek tudomása van ilyenről, vagy szeretne egy jót közösen fotózni, szól a többieknek - kinek van  kedve csatlakozni hozzá -, mi meg felkapjuk a masinánkat és uzsgyi. Így igazi főszervezőnk nincs e tekintetben.

Hogyan lehet bekerülni közétek? Mennyire nyitott a társaságotok? Hogyan fogadjátok az új tagokat? Mennyire kell profi fotósnak lenni, ha valaki szeretne csatlakozni hozzátok? Mennyit lehet tanulni?

Nagyon nyitottak vagyunk, szeretnénk egy pezsgő fotós életet kialakítani ezért a Facebook oldalunkon is számos akciót szerveztünk, és jelenleg is vannak - úgy gondolom mások számára is hasznos – próbálkozásaink, amelyektől azt reméljük, hogy interaktívabbá tudjuk tenni az oldalunkat, és egy összetartó fotós közösséget kovácsolhatunk, pontosan a visszajelzéseken keresztül. Meghirdettünk például egy játékot, ahova a látogatóink legjobb, legkedvesebb képeit vártuk, és hetente kiválasztva a legjobb alkotásokat megjelentettük mint az adott hét legjobb fotóit. Most lehetőség van képértékelésre küldeni olyan műveket, ahol a szerzőnek van kérdése a fotójával kapcsolatosan, vagy egyáltalán csak vár némi visszajelzést. Ezen alkotásokat is feltöltjük oldalunkra egy külön albumba néhány gondolatot hozzáfűzve. Fotós túráinkra több alkalommal is invitáltuk az oldalunk kedvelőit, és voltak, akik már többször el is jöttek velünk Reméljük, tudtunk segíteni nekik még jobb alkotások megszületésében, és bízunk benne, hogy el tudtak lesni néhány apró fortélyt, amit tudnak hasznosítani a jövőben. Ha még jól is érzik magukat, az csak hab a tortán. A taglétszám kérdése egy összetett dolog. Jelenleg nincsenek olyan dolgok (pl. tagdíj bevételből növekvő anyagi haszon, hisz nincs tagdíjunk…), amelyek arra kényszeríthetnének bennünket, hogy növeljük az „alap” létszámot, ezért ennek emelését nem tervezzük. Sajnos a növekvő taglétszám óhatatlanul is magában hordozza a viták kialakulásának lehetőségét, érdekellentétek léphetnek fel, hamar kialakulhatnának klikkek, amit nagyon nem szeretnénk, hiszen ennek negatív hatásait már megtapasztalhattuk korábban... Szeretnénk továbbra is jó hangulatban alkotni, és ha nem is akarjuk a tagjaink számát gyarapítani, minél több szimpatizánst szeretnénk bevonni ebbe az alkotó folyamatba a jó közösség megtartása mellett.

Milyenek a rövid távú, illetve a hosszú távú terveitek? Merre szeretnétek fejlődni? Hová szeretnétek eljutni?      

Mivel amatőr fotósokról van szó, a fotózás szerelmeseiről, akik szeretnénk minél több műfajban megmérettetni magunkat, tapasztalatokat szerezni, folyamatosan kutatjuk és keressük a fotós lehetőségeket. Például pár éve még nem tudtunk sportfotókat felmutatni saját kollekciónkban, mára szinte az összes sporteseményen ott vagyunk, és számos sportágban volt lehetőségünk alkotni: a kézilabdán át a labdarúgásig a vízilabdán át a jégkorongig. De akár említhetném a kajak kenut is. Ezen események fotózásainak eredményeként többünknek nemzetközi pályázatokon elfogadott szintű képei készültek, amelyek visszaigazolják törekvéseinket. Szerződést kötöttük a tatabányai Jászai Mari Színházzal, ahova az előadások főpróbájára járhatunk fotózni, ezzel a színházi fotográfia műfajában is szerezhetünk gyakorlatot. Nagy örömünkre szívesen fogadják, használják képeinket. A Győri Balett sajtófotózásait is látogathatjuk, jártunk a Vaskakas Bábszínházban is. Nehéz is felsorolni a sok lehetőséget. Nyilván mindenkinek megvan a maga célja a fotózással. Én szeretem megmérettetni magamat különböző fotópályázatokon, de ez sem kötelező, és nem is elvárás. Jó visszajelzés ez, látom hogy jó-e az irány, amit elképzelek a fotózás terén. Az ilyen pályázatokon elért sikerek és sikertelenségek is helyén kezelendőek, megfelelő tanulságokat levonva tényleg csak visszajelzésként értékelendőek. Az elért eredményekért nagyon büszkék vagyunk tagjainkra, nagyon örülünk a sikereknek, de ezt magánügyként kezeljük, nem szeretnénk senkibe sem belesulykolni, ráerőltetni a pályázatokon való részvételt, így nincs megfelelési kényszer. Attól még egyenértékű fotósként tekintünk azokra is, akik nem ill. kevesebbszer pályáznak, és nem kap nagyágyú státuszt az sem, aki sikeres és díjakat halmoz. 

December 2-án kiállítjátok az egy év alatt készített fotóitokat, illetve az azokból készített válogatást a Látogatóközpontban (Baross Gábor u. 21.), s ezek a képek megvásárolhatóak lesznek önköltségi áron, ráadásul a bevétel jótékony célra megy. Mit jelent az önköltségi ár? Hová kerül pontosan a bevétel? Csak a megnyitón lesz képvásár vagy a tárlat teljes ideje alatt tart az akció?

Az idei esztendőben ez lesz a hetedik csoportos és a második kamara kiállításunk. Az első kiállításunk anyagát szeretnénk képvásárra bocsájtani, mert azt gondoljuk jobb helyen lenne azoknál, akik otthon kiteszik a falra a fotókat, illetve akár karácsonyi ajándékként okoznak örömet másoknak, mint hogy mi rakosgassuk, őrizzük őket egy fiók alján. Azt hiszem, az még pluszban jóleső érzéssel töltheti el a képek vásárlóját, hogy a fotókért adott pénz jótékony célt szolgál. A képeket mi saját pénzünkből nagyíttattuk ki, így ezzel mi is jótékonykodunk. Ez a fotók előállítási ára, a Fotóműhely vagy az alkotó nem profitál belőle semmit. Sok esetben olyan képről beszélünk, amelyek nemzetközi pályázatokon elfogadott alkotások, van például egy olyan fotó a kollekcióban ami az egyik legnagyobb romániai természetfotó pályázaton rendkívül erős mezőnyben bejutott a kategóriájában legjobb fotók közé. Ezért ezek a most megvételre kínált árnál jóval nagyobb értéket képviselnek. Az akciónkkal csatlakozunk a Hetedik Bekezdés zenekar által dec. 5. –én a Mobilisben megrendezett jótékonysági zenés Mikulás délután programjához és a bevételt hozzáadjuk az ott gyűjtött adományokhoz, amellyel szeretnénk hozzájárulni a győri Paksi Zoé Lili gyógykezeléséhez és az ezzel járó költségek csökkentéséhez. Nem volt ilyen jellegű akció eddig, legalábbis nincs tudomásom róla, így nem tudjuk, hogy mekkora lesz az érdeklődés a képek iránt, és a megnyitón már gazdára találnak-e, vagy esetleg a Mikulás napi rendezvényen. Nagyon bízunk benne, hogy hamar elfogynak a képek és tudunk segíteni a befolyt összeggel.

Ki fogja megnyitni a kiállítást? Meddig lesz látogatható? Mekkora érdeklődésre számítotok?

A kiállítás megnyitására Orosz Sándor tagunkon keresztül Harcsás Judit újságírót kértük fel, akinek a munkásságának nagy tisztelői vagyunk. A tárlat terveink szerint egy hónapig lesz látogatható 2016. január 8-ig). Egyébként a megnyitón is fel fog lépni a Hetedik Bekezdés zenekar egy akusztikus dallal. Reméljük sokan eljönnek a rendezvényre, bár azt gondolom a képek nézettség szempontjából is jó helyre kerülnek, mert sokan járnak a Látogatóközpontba, így sokan láthatják majd a fotókat.

Sok sikert mind a Szigetköz Fotóműhely jövőbeni munkájához, mind a jótékonysági képvásárhoz! A cikk alatt található galériában a Fotóműhely minden tagjától található egy alkotás, így már előre lehet tájékozódni, hogy kinek melyik stílus, technika vagy nézőpont tetszik jobban – már amennyit egyetlen képből meg lehet állapítani. A többi kép a fotós közösséget mutatja be.

tmoni
Fotók: Szigetköz Fotóműhely

2015.11.24