80 éve született a „tenorkirály” Luciano Pavarotti

Nagy Mária írása

Luciano Pavarotti 1935. október 12-én született Modenában. Édesapja pék volt, emellett pedig amatőr énekes. A kis Pavarottit eleinte inkább a futball érdekelte, de szívesen hallgatta otthon édesapja operagyűjteményének darabjait. Énekelt a helyi operakórusban és a templomi kórusban is.

A fiatal Pavarotti eleinte általános iskolai testnevelő tanárként dolgozott, miközben Arrigo Pola tenoristánál énekelni tanult. Tizenkilenc éves korában kezdett el komolyabban foglalkozni az énekléssel, ami azonban közben veszélybe került, mert hangszálán daganat nőtt, de aztán csodával határos módon a torka mégis rendbe jött. 20 éves korában kórusával Walesbe utaztak egy nemzetközi fesztiválra, és ott első díjat nyertek. Ekkor döntötte el végleg: az éneklésnél marad.

1961-ben debütált az operaszínpadon Reggio Emilia városában, Puccini Bohémélet című operájában, Rodolfo szerepében. A szélesebb körű ismertséget egy 1963-as beugrás hozta meg számára: a londoni Covent Garden-ben, Di Stefano-t kellett helyettesítenie, aki ekkoriban már egyre gyakrabban mondta le fellépéseit. Ezt követően figyelt fel rá Richard Bonynge karmester is, akinek feleségével, Joan Sutherland szopránnal Pavarotti a következő évek során hatalmas sikereket aratott. 1965-ben lépett fel először a milánói Scalaban és 1968-ban a Metropolitanben.

Az 1972-es Metropolitan-beli előadás után lett világhírű, ahol Donizetti Az ezred lánya című operájában, Tonio áriájában („Ah! Mes amis”) egymás után kilenc magas „C”-t énekelt ki. Emiatt a nézők 17 alkalommal tapsolták vissza a színpadra. A világhír tévés szereplések és rangos koncertmeghívások sorával járt, Pavarotti ekkor már egyike volt a legismertebb operaénekeseknek. Ezután a világ leghíresebb operaházaiban lépett fel, neve mindig hatalmas tömegeket vonzott. Első Grammy-díját is ezekben az időkben kapta.

Luciano Pavarotti hangja lírai tenor volt, amely elsősorban a Bellini és Donizetti operák tenor főszerepeinek eléneklésére tette őt alkalmassá. 1981-ben Philadelphiában versenyt indított fiatal tehetségek számára, és a győztesekkel együtt lépett fel a gálaműsorban. Ő énekelte az 1990-es olaszországi labdarúgó világbajnokság hivatalos dalát, Puccini Nessun Dorma-ját. Még ugyanebben az évben állt össze a Három Tenor Plácido Domingo, José Carreras és Pavarotti részvételével. Később futball világbajnokságon is együtt énekeltek, Los Angelesben, Párizsban és Yokohama városban is felléptek. Pavarotti volt az első operasztár, aki a londoni Hyde Parkban klasszikus zenei koncertet adott 150 ezer ember előtt. Ezután sokan vádolták őt azzal, hogy üzletet csinál a zenélésből, Madonna és Elton John után ő volt a világ harmadik legjobban fizetett előadóművésze, viszont nem állt távol tőle a jótékonykodás és a fiatal tehetségek támogatása.

2004-ben visszavonult az énekléstől. A Metropolitan színpadán 2004. március 13-án lépett fel utoljára. 2006-ban hasnyálmirigy daganatot diagnosztizáltak nála, ez év február 10-én lépett utoljára közönség elé. Sajnos hiába operálták meg, 2007. szeptember 6-án Modenában elhunyt. Itt is helyezték örök nyugalomra.

Élete végén többször vádolták adócsalással, amit tagadott, és családi botrányok is beárnyékolták a tenorkirály életét. Több évtizedes házasság után elvált feleségétől, és elvette a nála sokkal fiatalabb titkárnőjét, akitől gyermeke is született.

Luciano Pavarotti nagyon sokat tett az operaműfaj népszerűsítéséért. Jellegzetes külsejét és szép hangját szinte mindenhol ismerik és felismerik, nagyon sokan szerették, népszerűsége révén milliókhoz juthatott el az opera. Olyanokhoz is, akik e nélkül valószínűleg soha nem találkoztak volna ezzel a műfajjal.

Magyarországon mindössze két operaelőadáson lépett fel: a ’60-as évek elején mantuai hercegként a Rigolettóban, és sikerei csúcsán, 1986-ban mint Rodolphe a Bohéméletben, partnere Kincses Veronika volt. Gyakran lépett fel magyarokkal, például Ács János karmester vezényletével és a MÁV Szimfonikus Zenekarral. 1991-ben óriási sikerű koncertet adott a Budapest Sportcsarnokban.

Nagy Mária

Forrás: wikipédia.hu, ujszo.com, pavarotti.lap.hu, www.operaportal.hu, Magyar Nagylexikon. Budapest: Magyar Nagylexikon Kiadó, 2012. 14. köt. Nyl-Pom

A kép a Wikimedia Commons szabad felhasználású gyűjteményéből származik, a szerzői jogtulajdonos a kép készítője. A felhasznált kép forráshelye a szerzői jogi feltételekkel és a szerző megnevezésével itt érhető el.

2015.10.12