Új nemzetközi könnyűzenei elismerés várja Európa feltörekvő tehetségeit

A Music Moves Europe Talent Awards

mmeta

A hollandiai Eurosonic bejelentette az Európai Unió új, kortárs könnyűzenei díját: a Music Moves Europe Talent Awards (MMETA) létrehozásával új fejezet nyílik az európai könnyűzene történetében. A kezdeményezés célja a friss tehetségek támogatása, melynek keretében ezentúl évente díjazzák azokat az előadókat, akik méltóan képviselik Európa saját hangját napjainkban és a jövőben.

A Music Moves Europe Talent Awards (MMETA) megalapítását a Eurosonic Noorderslag (ESNS) jelentette be. A könnyűzenei, kortárs díjat minden évben olyan fellépők kapják, akik friss és aktív szereplői napjaink zenei palettájának, és munkájuk színvonalával méltóan képviselik egész Európát, nemcsak napjainkban, de várhatóan még hosszú évekig.

A Music Moves Europe Talent Awards-ról:

A MMETA célja ünnepelni azokat a friss és feltörekvő európai könnyűzenei produkciókat, akik nemcsak Európában, hanem azon túl is, a szó szoros értelmében vett nemzetközi áttörés előtt állnak, és akik számára már csak egyetlen lökés hiányzik a karrierjük felíveléséhez. A jelölteket a korábbi European Border Breaker Charts szereplői, az European Talent Exchange Programme (ETEP) eredményei, valamint az európai exportirodák biztosítják. Emellett pedig néhány további szakmai összefogásból életre hívott partner is jogosult lesz javaslatokat tenni - foglalta össze a kezdeményezés szándékát Bali Dávid, a HOTS (Hungarian Oncoming Tunes) vezetője.

A díj győzteseinek nemcsak arra lesz lehetősége, hogy felléphessenek az ESNS-en, hanem egy személyre szabott európai tréninget, valamint anyagi segítséget is kapnak nemzetközi turnézáshoz és egy sajtókampányhoz. A díj további hozadéka egy közös szakmai képviselet és felelősségvállalás, hiszen a döntéshozás résztvevői és a díjazottak együtt képviselik majd az európai zenei szektort az egész világban.

A European Border Breaker Awards (EBBA) utódjának tekinthető Music Moves Europe Talent Awards a Kreatív Európa program jóvoltából jöhetett létre, amiben további segítséget vállalt Gröningen önkormányzata, valamint a hollandiai Oktatási, Kulturális és Tudományos Minisztérium is.

A jelöltek listáját a Reeperbahn Fesztiválon hozzák nyilvánosságra szeptemberben. Ezt követően novemberben bejelentik a tizenkét kiválasztott nyertest, akik majd a díjakat egy ünnepi ceremónián vehetik át 2019. január 16-án, a Eurosonic fesztiválon.

A hazai vonatkozások:

Az új díj elődjeként számon tartott EBBA-díjat magyar zenekar is elnyerte már. Legutóbb a Heaven Street Seven részesült az elismerésben, azóta pedig olyan produkciók szerepeltek a jelölti listán, mint a Mörk vagy a Belau. Ők a nemzetközi rádiós lejátszásoknak köszönhetően szereztek érvényt a részvételre.

A MMETA legnagyobb újítása, hogy mostantól nem csupán a rádiós lejátszások számítanak, hanem a többi zeneipari szektor is érdekeltté vált a jelölésben. Így pedig immár 39 országból kerülhetnek a döntéshozók elé olyan ajánlott zenekarok, akik már látható nemzetközi turnétapasztalattal bírnak, és az első nagylemezük legfeljebb 36 hónapja jelent meg.

Ennek köszönhetően javaslattételi joggal bír az IMMF Hungary, a most szerveződő magyarországi IMPALA-érdekközösség, az A38 Hajó, mint a 14 nemzet klubjait összefogó Liveurope elnökségi tagja, az European Music Exporters Exchange-ben alapító HOTS (Hungarian Oncoming Tunes) exportiroda, az MTVA, mint az EBU tagja, valamint a Sziget Fesztivál és a BUSH is, mint az ETEP és a Yourope érdekközösségek tagjai. Ezek alapján pedig már az is látszik, hogy a döntéshozatali előkészületekbe bevont partnereknél minden korábbinál nagyobb magyar jelenléttel várhatjuk majd a bejelentéseket – emelte ki a legfontosabb hazai összefüggéseket a magyar exportirodát irányító Bali Dávid.

A magyar könnyűzenének valószínűleg még sosem volt ilyen erős szava a világszínvonalú könnyűzenei díj jelöltjeinek kiválasztásában és a díj odaítélésében. Mindez pedig nagyban köszönhető annak az elmúlt másfél éves munkának, aminek keretében a magyar könnyűzenei szakma a HOTS vezetésével bekapcsolódott az olyan nemzetközi szervezetek munkájába, mint az IMMF és az IMPALA.

Forrás: langologitarok.blog.hu

2018.08.15