Para? No para!

A Mágikus Magtár: a győri ParaPark – tmoni írása

2011-ben kezdődött az új őrület. Természetesen Pesten, de mivel az ötletgazda győri, nem csoda, hogy hozzánk is eljutott a zárt szobás szabadulójáték. Ahogy Pécsre, Szegedre, Horvátországba és Spanyolországba is. Sőt Londonba!

Igen, kulturális exportcikk lett a flash játékokból merített produkció, melybe Csíkszentmihályi Mihály flow-elmélete is beépül (tökéletes élmény). Általában elmondhatjuk, hogy valódi életünk egyre nagyobb részét cseréljük le virtuálisra, de a ParaPark kivétel, itt pont az ellenkezője történik: megvalósul egy, a filmekből és a cybertérből megismert világ. Igaz, hogy csak 60 percre, de az élmény igen intenzív! Tehát ne dőljünk be a névnek, szó sincs itt horrorról, szellemesdiről és ijesztgetésről: ez egy játék, melyben a játékosokat rabul ejti egy titokzatos hely, ahonnan erővel nem, csak ésszel lehet kijutni. Az aktív szórakozás egy olyan új műfaja ez, ahol a kezdeményezőkészség, a logika, a problémamegoldás, a találékonyság és mindenekelőtt a csapatmunka a döntő. A ParaPark megálmodója, Gyurkovics Attila szerint: „a hirtelen fölfedezett leleményesség, a csapatmunkára való képesség a legnagyobb jutalma a játéknak. A kijutás csak bónusz.”

Győr határában áll a kismegyeri Magtár, amelynek robusztus kőfalai több évszázad titkát őrzik. Egyet már a 21. a századból is… Ide kell bemerészkednie a játékosoknak, és elviselni, hogy rájuk zárul a súlyos fakapu. Csapatként kell működniük, különben esélyük sincs a kijutásra. Logika, lélekjelenlét és csapatmunka – ez a Mágikus Magtár nyitja! 2-6 fős csapatok próbálkozhatnak, de csak 60 %-uknak sikerül a végső megoldás. A pároknak van a legkevesebb esélyük (kb. 20 %),  két fővel nem érdemes belevágni, mert túl kevés az idő, hogy megoldják a feladványokat. Egy normál, 4-6 fős csoport előtt viszont már nagyobb eséllyel nyílik ki a 60 perc letelte előtt az ajtó. Az üzemeltetők büszkék arra, hogy a ParaPark nem attól izgalmas, hogy fény- és hangeffektekkel riasztja halálra a pacemakeres vendégeket: az adrenalinszint itt a rejtvényeknek, a kirakódarabkák keresésének, a csapattá válás élményének köszönhetően emelkedik meg. 14 évnél fiatalabb gyerekek azért persze felügyelet nélkül nem mehetnek be…

A győri ParaParkban jelenleg két pálya áll rendelkezésre: a 113-as garzon avagy a nagyvárosi skizó, és a 9-es átjáró - ahol a para teljesen normális (az 5-ös számú kísérlet - amitől mindenképpen kutyául leszel, sajnos augusztusban bezárt). Az első a Houdini-skálán a négyes, míg a második az ötös szintet képviseli. Ez azt jelzi: mennyi türelem, koncentrációképesség, lelemény, önuralom, kombinációs készség és csapatjáték kell ahhoz, hogy kijuthassunk a pályák többszörösen zárt tereiből. Az ötös a legmagasabb érték a Houdini-skálán, melyet nagyon szellemesen a világ legismertebb szabadulóművészéről neveztek el, aki persze szintén magyar származású volt. Ezzel együtt nincs ok a kishitűségre: egy 5 houdinis pályáról is ki lehet jutni csupán 60 perc alatt, ha okosan vesszük igénybe a SzuterÉn által felkínált segítségeket. Ki kell próbálni! Persze előbb időpontot kell foglalni, és ki kell fizetni csapatonként 9900 Ft-ot, ami egy 5-6 fős csapat esetében olcsóbb, mint egy színház- vagy egy mozijegy…

tmoni

2014.01.09