Isteneknek áldozat vagy gyerekjáték juhocska


Ne várjunk szobrászati bravúrt a rézkori embertől, aki ezt a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményébe került szobrocskát megformálta agyagból. Arra mindenképpen odafigyelt, hogy felismerhető legyen, amit ábrázolni akar, és ráadásnak még kicsit oldalra is fordította az állatka farkát, mintha jókedve lenne annak.

A rézkort valamikor a Krisztus születése előtti harmadik évezred közepétől indítják a szakemberek, erre az időszakra már a fémművesség megjelenése mellett a földművelés és az állattenyésztés is magasabb fokra fejlődött. És ebből adódóan megindult egy erőteljes vagyoni rétegződés is, akinek több állata volt, az a csiszolt kőeszközök mellett már a rézből készült szerszámokhoz, ékszerekhez is hozzájuthatott. A vadászat, a halászat persze fontos volt, de már inkább csak kiegészítő szerepe volt a közösségek élelemellátásában. Ahol a juhocskánkat megtalálták, Pilismaróton 37 régészeti lelőhelyet tartanak számon. A bőséges ivóvíz, a jó vadászati lehetőségek és könnyen művelhető talaj, no meg a Pilis hasadékai, barlangjai miatt már 20 ezer évvel ezelőtt is lakott volt a terület. Akkoriban még hidegebb idők jártak, és rénszarvasokra vadásztak itt eleink, majd pedig az időjárás javulásával lehetőség nyílt a földművelésre és az állattartásra is.

Ezt bizonyítja az a 110 sírt tartalmazó rézkori temető, amit a falu felső végén, Basaharcon tártak fel. Az akkori emberek elhamvasztották halottaikat, a hamut edényekbe tették, vagy a földre szórták és kövekkel, tálakkal fedték le. A sírmellékletek jobbára agyagedények voltak, de öt sírban kis állatfigurákat is találtak, négyben juhokat és egy borjút. A feltételezések szerint ezekkel helyettesítették az elhunyt érdekében bemutatott állatáldozatokat. Tehát becsapták volna isteneiket, ami az a történelem más korszakaiban is gyakran előfordult. De az is lehet, hogy abban a bizonyos öt sírban olyan gyermekek hamvai nyugodtak, akikkel eltemették játékszereiket is. Tudom, hogy ez a magyarázat teljesen tudománytalan, de nekem mégis szimpatikusabb, mint a kis mütyürrel kiváltott állatáldozat.

Pálffy Lajos
Forrás: mandarchiv.hu

2016.06.19