Forradalmi plakátok digitalizálva


Most a Michigani Egyetem dobott nagyot: 2153 politikai témájú, forradalmat, demonstrációkat hirdető posztert digitalizált, és tett elérhetővé – írta meg a Hyperallergic művészeti magazin. (A címlapképek forrása: University of Michigan Library/Regents of the University of Michigan)

A Michigani Egyetem Joseph A. Labadie Gyűjteményében több, mint kétezer politikai témájú plakát található. A gyűjtemény kurátorai elsőként a legnagyobb érdeklődésre számot tartó anarchista, a szabadságjogi küzdelmekhez, a feminizmushoz és a munkásmozgalmakhoz kapcsolódó plakátokat digitalizálták, és tették online elérhetővé. Julie Herrada, a Labadie Gyűjtemény kurátora elmondta, hogy szerintük a poszter körülményes médium, nem bír el túl sok fizikai megterhelést, de hála a technikai lehetőségeknek és adottságoknak, most már sok emberhez eljuthat ez a műfaj is.

Joseph Labadie 1890 körül

A posztereket nagy felbontásban digitalizálták, de online csak egy nézőképet láthatunk, amelyet a sokszorosára nagyíthatunk. A Labadie Gyűjteményben ezenkívül pamfletek, újságok, pártkitűzők is találhatók, a legjelentősebb darabok az anarchista mozgalomhoz kapcsolódnak. Ez főleg azért is alakult így, mert az alapító, Joseph A. Labadie Detroit-környéki munkásmozgalmi vezér és anarchista volt, aki 1911-ben alapította meg a gyűjteményt.

Labadie szervezte a Knights of Labour (A Munka Lovagjai) michigani találkozóit, indult a polgármesteri választáson, és később ő lett michigani Munkaszövetkezet első elnöke.

Sok poszter egyenesen meghökkentő: a torontói Anarchist Unconvention plakátja például Matisse Tánc című festményét idézi, itt az alakok viszont omló oszlopok körül táncolnak (a címlapképen balra). Egy másik poszteren, amely a New York-i 1982-es Béke és Igazság Menetét hirdeti, egy fehér galamb látható, amelynek sok színes emberi lába van (a címlapképen jobbra).

A gyűjteményben nemcsak amerikai, hanem a francia anarchista mozgalmak plakátjai is láthatóak: az egyiken például az áll, hogy rosszabb „Hitlernél, Sztálinnál és Francónál: a nukleáris energia”, de a Ku-Klux-Klant támadó plakátot is megnézhetjük.

„A Garland for May Day 1895” (1895), Walter Crane alkotása

Választási plakát

Betegségek és bűnök, 1912-es plakát. Alkotók: Nedelkovics, Brasics és Kuharics

A szabadon felhasználható poszterek listája itt található.

Bakk Ágnes
Forrás: mandarchiv.hu

2016.06.03