„Amit még a festményeimben sem láthattam előre”

Mojzer Mária Rákhel kiállítása a Bezerédj-kastélyban

November 19-én, csütörtökön Festményeimmel így látom a világot címmel Mojzer Mária Rákhel kiállítása nyílt a Bezerédj-kastélyban. A rendkívül sok érdeklődő és idelátogató előtt izzott a sustorgó és nagyon visszafogott levegő, a kastély kulturális szervezője, Nagyné Szabó Renáta ünnepélyes megnyitószavaival aztán elindult egy olyan szép ünnepi csokorfolyam, amelyre nem lehetett előre készülni!

Sem a kiállító művésznő, sem a szervezők nem számítottak az élet friss csodáira, születésnapost köszöntöttek a barátok, ismerősök Mojzer Mária Rákhel személyében. A festőművész asszonyt családja, ismerősei, barátai nevében a Balla Ica Kamarakórus tagjai, Sej Edit kórusvezető irányításával fergeteges zenei és énekkari csokorral lepték meg. Mojzer Mária Rákhel kedvenc dala mellett a kedvelt tánc ritmusára, a tangóra is figyelt Sej Edit harmonikajátékával. A lengyel nyelvű énekszámokkal együtt harmonikaszólók, sőt közös éneklések vezették be a megnyitót.

A házigazda szerepében Klein János szervező lépett Harcsás Judit újságíró helyére - Juditkát váratlanul más kötelezettségei hívták el. Klein János izgalmas életutat mutatott be Mojzer Mária Rákhel festőről, aki mint sokan mások, csak nyugdíjas korában valósította meg álmát: festő lehetett. Autodidakta módon, könyvekből kezdett el festeni. A Paál László képzőművészeti körnek volt a tagja 14 évig, 2003-tól Kovács Gábor és Barna Borbála voltak a művészeti vezetői. 2007-től tagja a Beőthy Képzőművészeti és Irodalmi Társaságnak. Simon M. Veronika mesterkurzusai mellett Ősi Kovács Imre (Ősiben alkotó festőművész) hatott rá és műveire. Csizmadia István győri festőművésznek is sokat köszönhetett. A festőművész asszony festészeti technikában az olajfestészetet helyezte előnybe, igen változatosak nála a tájképek, portrék, csendéletek témái. Ezoterikus, szakrális művei, alkotásai külön csemegének számítanak a festmények között. Mindig is alázattal próbálta a művészetét közvetíteni; ha csak egy kis örömet is tudott szerezni embertársainak a festményeivel, már nem festett hiába.

Klein János kérdéseivel az alkotó kiállításairól és családjáról is érdeklődött: Mojzer Mária Rákhel festményei láthatók voltak eddig többek között Székesfehérváron, Budapesten, Lébényben, Győrszentivánon, Győrben. Marika határtalanul szereti a családját. Lánya is örökölte művészetszeretetét, szintúgy festeni kezdett, Szabina unokája pedig ma már a Képzőművészetire jár.

Klein János mint előadó is bemutatkozott. Szép verset hozott közönségének, és köszöntötte vele a festőművésznőt: Bene Edit móri író, költő verse Lefesteném címmel hangzott el. A sorok minden ember álmáról szóltak, amit a festők már elértek: „minden nap, ha tudnék festeni, táncot ropna ecsetem”.

 a kapcsolódó Youtube videó lejátszásaA kapcsolódó Youtube videó lejátszása. 

Az ünnepi este kedves irodalmi vendége volt még Gősi Valéria költő, a Győri Antológia szerkesztője. Nemrég megjelent második verseskötetéből hozott egy csokornyi finom, szép, míves költeményt. Gősi Valéria kitűnő előadó, hiszen lelki finomsággal, érzékenységgel hozta oda mindannyiunk örömére a színeket, az életet, az egyszerű és mégis megható gondolatokat.

A házigazda zárógondolatként Novalis német költő szavait idézte, melyek kitűnően jellemzik Mojzer Mária Rákhel munkásságát: „A festő tulajdonképp a szemével fest. / Művészete abban áll, hogy szabályosan és szépen lát”.

A születésnapi köszöntés aztán még folytatódott: Sej Edit és a Balla Ica Kamarakórus további meglepetésként zenei csokrot bontott a vendégek és az ünnepelt örömére, aki mellesleg sok éve a Balla Ica Kamarakórus aktív tagja.

Mojzer Mária Rákhel kiállítása 2016. január 29-ig tekinthető meg a Bezerédj-kastély nyitvatartási idejében.

Fotók: Gősi Ferenc és Stoller László


2015.11.26