Szivárványhídon

Kecskés Rózsa bemutatkozó estje a győri könyvtárban

kecskes-rozsa

A Győri Antológia Irodalmi és Művészeti Alkotó Közösség (GYAK) 2014. június 16-án tartotta évadzáró estjét a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér Központi Könyvtárának klubhelyiségében Kecskés Rózsa Szivárványhídon című bemutatkozó műsorával.

A költőt Harcsás Judit újságíró, író, rádióriporter faggatta életútjáról, alkotó tevékenységéről, miközben egymás után hangzottak fel a versek Olasz Valéria, valamint a szerző tolmácsolásában. Az alig több, mint hatvan percnyi műsorban a jelenlévők rendkívül érdekes, nem mindennapi életutat és költészetet ismerhettek meg a Szatmár megyéből Győrbe telepedett tanár–költő szenvedélyes hangú vallomásai révén.

A kilencgyermekes, szegény családban nevelkedett, és nehéz, küzdelmes gyermekkort átélt Kecskés Rózsa szülőfalujából, Tunyogból, majd Ópályiból Debrecenbe ment, ahol magyar–történelem szakos tanári diplomát szerzett, onnét pedig férjét Győrbe követte. Küzdelmes tanári évek következtek, melyek után a könyvtárszakot is elvégezve, a Pattantyús-szakközépiskola könyvtárosaként dolgozott. Ebben a munkakörben lehetősége kínálkozott kutatásra, helytörténeti munkák írására, melyeket különféle díjakkal jutalmaztak.

1990-ben elvesztette férjét, egyedül maradt három fiúgyermekkel, az anyagi gondokkal, nehézségekkel, de folytatta munkáját, melyet egyébként szeretett, és sikereket ért el vele, országos pályázatokon díjazták dolgozatait. A 2000. év újabb mélypontot jelentett életében: átesett egy infarktuson, miközben népes családját kellett fenntartania, és munkáját sem veszíthette el.

Nyugdíjba menetele után a versírás jelentette számára a menekülés útját: a kiváló győri költővel, Porubszky Ildikóval kötött szoros barátsága és az általa alapított Zsarát című folyóiratban való publikálása örömteli, sikeres együttműködést eredményezett a két alkotó között. Szerzőtársa halála mélyen megrendítette, számos költeményben siratta el, de sikerei a versírás terén folytatódtak: folyóiratok (pl. Kláris), antológiák, napilapok közölték alkotásait. A Kárpát-medencében és Európa különböző országaiban tett utazásaiból élményekben gazdagon hazatérve, új hangvételű és témájú verseket írt, a 2000-ben indult Győri antológia alapító tagjaként pedig egy formálódó közösségben társszerkesztőként is működve, még inkább kivirágzott költészete. Négy kötetét maga szerkesztette, illusztrálta és adta ki. A legutolsó, Szivárványhídon címűért Kláris I.-díjat kapott. A versírás mellett a festészettel is megpróbálkozott. Ma már néha kiállításokon is láthatók munkái.

Kecskés Rózsa sokoldalú és népszerű alkotó. Bemutatkozó estjén a zsúfolásig telt teremben a közönség felállva köszönte meg az általa nyújtott irodalmi élményeket. Fia, Kecskés Árpád közreműködésével kivetített festményei és az utazásai során készített fényképek, valamint életútjának vázlatokban összegzett szemléltető rajzai pedig igazi show-műsorrá varázsolták irodalmi estjét.

Csáky Anna
Fotók: Molnár György

2014.06.19